Simning 5/3

Hej!
Nästa torsdag ska vi ner till Valhallabadet igen. Denna gång är det fokus på livräddning, men det finns även utrymme för lite simning. Vid behov kan man också få möjlighet att bättra på sin simteknik och vattenvana. 
Man behöver packa med badkläder, handduk och schampo/tvål/balsam. Ett litet mellanmål (frukt , macka eller liknande) rekommenderas också, kan vara välbehövligt efter badet. Notera att man tvättar kropp och knopp utan badkläder både FÖRE och EFTER badet. 
Kom ihåg vilka regler för badvett som är viktiga för oss att följa när vi besöker simhallen 🙂 Skoldagen slutar på Valhalla ca. 14.30.

Med vänliga hälsningar

Louise

Vasaskolan

Viktor Rydbergsgatan 18

411 32 Göteborg

 

Expeditionen öppen:

 

mån, ons kl 8-12, 13-16

 

tis, tors kl 8-12

 

fre kl 10-12

 

Gunilla Andersson

031- 20 83 41

exp@vasaskolan.net