Simning 5/3

Hej!
Nästa torsdag ska vi ner till Valhallabadet. Denna gång är det fokus på vattenvana och ett tillfälle för mig att bedöma elevernas simkunnighet.
Packa med badkläder, handduk och schampo/tvål/balsam.  Ett litet mellanmål (frukt , macka eller liknande) rekommenderas också, kan vara välbehövligt efter badet. Notera att man tvättar kropp och knopp utan badkläder både FÖRE och EFTER badet.

Gå igenom SLS regler för badvett därhemma och prata gärna om vilka som är extra viktiga för oss att följa när vi är på besök i badhuset. Vi går igenom detta under lektion i förväg, så se det som en liten läxa som ni stämmer av 🙂 Tack.

Vid frågor och funderingar nås jag som vanligt på; louise.carlander@vasaskolan.net samt jobbtelefon 0702 – 60 31 09.

Med vänliga hälsningar // Louise

Vasaskolan

Viktor Rydbergsgatan 18

411 32 Göteborg

 

Expeditionen öppen:

 

mån, ons kl 8-12, 13-16

 

tis, tors kl 8-12

 

fre kl 10-12

 

Gunilla Andersson

031- 20 83 41

exp@vasaskolan.net