Veckobrev v. 37

Hej!
Så roligt det var att få träffa så många av er på föräldramötet i onsdags!

Eleverna har jobbat på som bara den i veckan. Eloge! I torsdags var vi på universeum och värmde upp oss i regnskogen, tittade på sengångare, apor, fåglar m m, lärde oss om anpassningar i regnskogen samt avslutade med frivillig klappning av majsorm.

Händer kommande veckor:
20/9 Vasajoggen, mer information kommer på hemsidan
26/9 – 27/9 Studiedagar

Läxor mm V.37
tisdag: Vi går till Biblioteket, ta med bibliotekskort. Språkläxa.
onsdag: Sv – du ska ha läst 3/4 av din skönlitterära bok.
torsdag: Ma – två stenciler + träna på tabellerna
fredag:
Eng – Camping out sid 12-13 i Textbook + glosor som du fått på mail + Focusruta sid 15 i Textbook. Du ska kunna läsa texten med flyt, översätta texten och träna på glosor (finns i ditt röda häfte eller på glosor.eu) Tips! Gå gärna in på övningsmästaren och lyssna/repetera. Där kan du även arbeta med grammatiken.
So – att kunna 11 av Europas floder (papper delas ut på måndag)

Tack för en trevlig vecka! Helena

Vasaskolan

Viktor Rydbergsgatan 18

411 32 Göteborg

 

Expeditionen öppen:

 

mån, ons kl 8-12, 13-16

 

tis, tors kl 8-12

 

fre kl 10-12

 

Gunilla Andersson

031- 20 83 41

exp@vasaskolan.net