Vecka 37

Kära vårdnadshavare,

Tack för så många av er tog er tid att komma till föräldramötet i onsdags! Ni har alla mycket fina barn som får mig att älska mitt yrke! Vi pratade på mötet om läxor, läggtider och skärmtid, att Andreas och Eliahs föräldrar är klassföräldrar i år, frågor om idrotten, utvecklingssamtalen bokades och kulturpeng på 100:- som kommer att samlas in då vi har koll på hur insamlingen kommer att gå till. Vi pratade också om Tryggve, skolans trygghetsteam som förebygger mobbing. 

Följande gäller v. 37

Tisdag: Idrott och läsläxa Pojken och Tigern kap 3 BIBLIOTEKET- TA MED LÅNEKORT OCH BÖCKER

Onsdag: idrott

Torsdag: matteläxa “post-it lapp” (Beroende på hur det gått på diagnosen får de göra vissa uppgifter. Olika uppgifter för alla! På post-it lappen står vilka uppgifter som ska vara klara)

Fredag: Chapter 3 ord och text

Ha en bra vecka och hör av er om det är något ni undrar över!!

Fröken Sara

Vasaskolan

Viktor Rydbergsgatan 18

411 32 Göteborg

 

Expeditionen öppen:

 

mån, ons kl 8-12, 13-16

 

tis, tors kl 8-12

 

fre kl 10-12

 

Gunilla Andersson

031- 20 83 41

exp@vasaskolan.net