Veckobrev v. 46

Hej!
I onsdags gjorde vi den första uttagningen till Vi i femman. I december får vi reda på om vi går vidare. I går var vi på Chalmers. Våra två bidrag ”Ballongfararen” och ”Julklappsexpressen” klarade sig utmärkt! Jag meddelar självklart om vi vinner något pris där. Som jag sagt tidigare så är det roligt att vara ute med den här klassen! De sköter sig så bra och uppträder trevligt. Eloge till er föräldrar! Tyvärr blev det ingen pianokonsert i domkyrkan då det blivit något missförstånd med anmälan så Samuel kunde tyvärr inte spela. Vi får hoppas att det kommer nya tillfällen. Här kommer info inför nästa vecka.
Jag önskar er alla en fin kommande vecka!
/Helena

tisdag 13/11: Biblioteket, ta med bibliotekskort. OBS! Har någon hittat boken ”Den tvärsäkra boken” så skicka med den också. Engelskläxa (se Ylvas inlägg).

torsdag 15/11: Matteprov. Man ska ha gjort repetition 1-2 (s. 154-155 i Matteborgen 5A)

fredag 16/11: NO – matspjälkningen. S. 12-13 i arbetsboken Koll på NO. (Den sista uppgiften på s. 13 gör man om man hinner)