Ny ledning på Vasaskolan

Elin Sjödahl som är rektor på Vasaskolan är i slutet av sin graviditet och hon kommer från och med denna vecka att vara sjukskriven fram till förlossningen.

Matilda G Stålbert som idag är biträdande rektor på skolan blir tillförordnad rektor fram till nyår. Kristina Wallengren kommer från och med nu att gå in som biträdande rektor på timmar och tillsammans med Matilda G Stålbert leda Vasaskolan under Elins Sjödahls föräldraledighet.

Kristina har 30 års erfarenhet av arbete med skola och pedagogisk verksamhet, hon driver idag ett företag  inom ledarskap. Företaget är nu inne på sitt tredje år och uppdragen varierar allt ifrån att vara tf rektor, förskolechef och skolchef till att handleda arbetslag och enskilda medarbetare samt att coacha rektorer.

För två år sedan var Kristina tf rektor på Vasaskolan och vi är glada att ha henne tillbaka i nytt uppdrag här på Vasaskolan.

Vid frågor till ledningen går det bra att maila:

Matilda G Stålbert, Tf rektor: matilda.stalbert@vasaskolan.net, eller rektor@vasaskolan.net

Kristina Wallengren, Tf bitr. rektor: kristina.wallengren@vasaskolan.net

 

Vasaskolan

Viktor Rydbergsgatan 18

411 32 Göteborg

 

Expeditionen öppen:

 

mån, ons kl 8-12, 13-16

 

tis, tors kl 8-12

 

fre kl 10-12

 

Gunilla Andersson

031- 20 83 41

exp@vasaskolan.net