Veckobrev v. 23

F-klass
Fredagen den 8:e juni
Hej!
Vi hade en jättefin Vasadag i Torp! Barnen gjorde samarbetsövningar på 10 stationer och därefter tre olika lekar. De var mycket engagerade! De äldre barnen i grupperna hade ett särskilt ansvar för de yngre, se till så att de förstod lekarna, hålla handen.

I måndags hade vi städdag, alla barn fick en trasa för att göra fint klassrummet. Nu har vi rena och fina lådor i hallen! Bord, stolar, fönsterbrädor är avtorkade. Många av barnen önskade ha en till städdlektion!! Sedan övade vi inför skolavslutningen och åt glass när vi hade högläsning.

Nu har vi bara tre dagar kvar i skolan och nästa vecka ser ut så här:
Måndag: Fotbolls VM på Vasaskolan! Alla elever på lågstadiet börjar kl. 8:00 i förskoleklassrummet.
Onsdag: Skolavslutning kl. 18:00 i Vasakyrkan.

Information för nästa läsår 18/19:
Filippa Elzer blir barnens nya klassföreståndare. Håkan Sigfridsson följer med klassen och är fritidsansvarig.
Barnens klassrum kommer bli 2:ans gamla klassrum.
Skolstart: Måndagen den 20/8 kl. 9:30 i Johannebergskyrkan.
Jag och Håkan vill tacka för ett fint första år i skolan!